Czym karmić swoje dziecko?

Czym karmić swoje dziecko?

Jest wiele opcji, jeśli chodzi o to, czym karmić swoje dziecko. Od surowych warzyw po różnorodne jajka i ryby, istnieje szeroki zakres pysznych pokarmów, które możesz zaoferować swojemu dziecku. Istnieje wiele sposobów na przygotowanie tych pokarmów i zawsze należy stosować się do zaleceń podanych przez pediatrę. Oto kilka pomysłów, które możesz wypróbować:

Ryby

Wprowadzenie dziecku ryb to świetny sposób na wprowadzenie zdrowej żywności. Jest to świetne źródło białka oraz witamin i minerałów dla rosnącego organizmu Twojego dziecka. Jednak ryby powinny być spożywane z umiarem, aby uniknąć szkodliwego wpływu na organizm. Sprawdź etykietę na zawartość rtęci, aby upewnić się, że ryby, które kupujesz, są bezpieczne dla Twojego dziecka. Oto kilka wskazówek dotyczących wprowadzania ryb dla Twojego dziecka. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że ryby, które wybierasz dla swojego dziecka, powinny mieć wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3.

Jeśli twoje dziecko nie jest fanem surowej ryby, możesz spróbować wprowadzić łososia do niego lub niej, gdy dorośnie. Musisz jednak ograniczyć spożycie przez dziecko tuńczyka i łososia z puszki do raz lub dwa razy w tygodniu. Większość ryb ma wysoką zawartość rtęci i powinna być spożywana tylko z umiarem. Unikaj sushi, ponieważ ryby mogą zawierać toksyny i bakterie, które mogą być szkodliwe dla Twojego dziecka. Łosoś jest dobrym źródłem białka i ma również niską zawartość rtęci.

Warzywa

Warzywa do karmienia dziecka można przygotować na różne sposoby. Jeśli dziecko ma alergię na jakieś konkretne warzywo, można mu podawać ich niewielką ilość. Niektóre warzywa mają jednak wysoką zawartość sodu i należy ich unikać w diecie noworodka. Niektóre warzywa mogą powodować wysokie ciśnienie krwi, a nawet prowadzić do stanu zwanego methemoglobinemią. Jeśli Twoje dziecko wykazuje takie objawy, powinno zwrócić się o pomoc medyczną.

Warzywa są bogate w witaminy, minerały i błonnik. Zapewniają różnorodność tekstur i mogą być podawane dziecku, gdy jest na nie gotowe. Chociaż warzywa nie muszą być puree, możesz podawać dziecku kawałki lub puree. W przypadku, gdy Twoje dziecko jest podatne na zadławienie, zapoznaj się z sekcją dotyczącą bezpieczeństwa żywności, aby uzyskać informacje na temat prawidłowego przygotowania warzyw. Jeśli zdecydujesz się na warzywa na surowo, pamiętaj, aby je dokładnie umyć i osuszyć.

Innym sposobem na zapewnienie dziecku najlepszego startu żywieniowego jest wprowadzenie superfoods. Na przykład słodkie ziemniaki, cukinia i kabaczek butternut są wszystkie pożywne wybory dla twojego dziecka. Powinieneś również uwzględnić owoce dla swojego dziecka. Należą do nich papaja, banany i kantalupa. Poza zapewnieniem zdrowego startu dla Twojego dziecka, owoce mogą być również świetnym sposobem na dostarczenie mu wartości odżywczych.

Jajka

Możesz wprowadzić jajka dla swojego dziecka około 4-6 miesiąca życia. Musisz być jednak świadoma ryzyka, jakie się z tym wiąże. Jeśli będziesz czekać zbyt długo, Twoje dziecko będzie miało większe prawdopodobieństwo rozwinięcia alergii na jajka. Zamiast tego wprowadzaj jajka pojedynczo i monitoruj reakcje. Jedną z metod jest metoda czterodniowego oczekiwania, która zakłada wprowadzenie jajka w pierwszym dniu, a następnie wprowadzenie innych pokarmów w czwartym dniu. W ten sposób Twoje dziecko będzie miało szansę na dostosowanie się do nowego smaku.

Chociaż nie ma konkretnych wytycznych dotyczących karmienia jajka dla dziecka, najlepiej jest podążać za radą pediatry. W ten sposób będziesz mogła dokładnie monitorować reakcje dziecka i wskazać, który pokarm był winowajcą. Pierwsze trzy dni po podaniu dziecku jajka mogą wystarczyć do rozpoznania reakcji alergicznej. Jeśli u Twojego dziecka po zjedzeniu jajka pojawi się pokrzywka, wysypka, może to oznaczać poważną reakcję.

Przeciery z awokado

Jest wiele korzyści z używania przecierów z awokado do karmienia dziecka. Jest to świetne źródło rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, który pomoże w trawieniu. Awokado jest również dobrym źródłem tłuszczów nienasyconych, które pomagają łagodzić zaparcia. Ważne jest, aby zapewnić dziecku dobrą równowagę owoców i warzyw, aby nie doświadczyło zaparć. Dziecko może również cierpieć na alergie pokarmowe, które również mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe.

Przy pierwszym wprowadzeniu awokado do diety dziecka, podaj je w postaci puree, wymieszanego z mlekiem krowim lub mlekiem matki. W ten sposób nie ma zagrożenia zadławieniem. W kolejnych etapach możesz powoli wprowadzać awokado, podając je w formie puree. Następnie, w miarę jak dziecko rośnie, wprowadzaj je w mniejszych kostkach. W kolejnych miesiącach możesz zwiększyć ilość awokado. Im więcej będziesz karmić dziecko awokado, tym lepiej dla jego rozwoju.

Vegit

Jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie dziecku pokarmów stałych jest zastosowanie przecieru warzywnego. Istnieje kilka rodzajów do wyboru. Na przykład, możesz użyć kabaczka butternut lub marchewki. Możesz również spróbować słodkiego ziemniaka i melona. Dobrym wyborem są również marchewki i morele. Musisz jednak pamiętać, że musisz unikać cukru, soli lub miodu podczas karmienia dziecka. Twoje dziecko będzie potrzebowało tych składników odżywczych do prawidłowego rozwoju.

Różne warzywa są świetnym wyborem dla dziewięciomiesięcznych niemowląt. Te przeciery mogą być drobno zmielone, zmiękczone i gotowe do skosztowania przez Twoje dziecko. Niektóre z tych warzyw zawierają sulfer, który może powodować ból brzuszka lub nadmiar gazów. Możesz spróbować wprowadzić je na tym etapie lub poczekać, aż dziecko będzie nieco starsze. Kiedy Twoje dziecko daje Ci frajerską minę patrząc na szpinak, uśmiechnij się do niej i powiedz „yummy” jako sposób na zachęcenie jej do spróbowania. Zachowaj pokerową twarz, aby to pierwsze doświadczenie z warzywami było jak najbardziej pozytywne.

Single-ingredient foods

Jak zaczniesz wprowadzać dziecku pokarmy stałe, ważne jest, aby wprowadzić jednoskładnikowe puree i odczekać co najmniej trzy do pięciu dni między każdym nowym jedzeniem. Te proste pokarmy pomogą Ci zidentyfikować najwcześniejsze oznaki alergii pokarmowych. W miarę rozwoju i wzrostu dziecka, możesz stopniowo wprowadzać kolejne pokarmy. Do szóstego miesiąca życia dziecka idealne są jednoskładnikowe przeciery. Możesz je kupić w sklepie spożywczym lub zrobić puree samodzielnie w domu.

Przy pierwszym wprowadzaniu jednoskładnikowych pokarmów dla dziecka zacznij od wymieszania jednego składnika z mlekiem matki lub mieszanką. Nie dodawaj do pokarmu cukru ani soli. Po pierwszym wprowadzeniu odczekaj co najmniej trzy do pięciu dni przed wprowadzeniem kolejnego pokarmu. Pokarmy jednoskładnikowe dadzą Twojemu dziecku możliwość poznania różnych smaków i tekstur. Oprócz rozpoznawania wrażliwości pokarmowych, możesz również wprowadzać pokarmy jednoskładnikowe razem z innymi pokarmami stałymi.

Mleko matki

Jeśli planujesz karmić dziecko piersią, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zrozumienie, kiedy dziecko jest gotowe do jedzenia. Musisz upewnić się, że karmisz dziecko w odpowiednim czasie, aby uniknąć frustracji lub płaczu. Powinnaś również wiedzieć, że mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twoje dziecko. Jest również łatwe do strawienia dla Twojego dziecka i pomaga budować system odpornościowy. Ponadto mleko matki jest również bardzo dobre dla środowiska.

Inną ważną zaletą mleka matki jest to, że zawiera ono przeciwciała, które chronią Twoje dziecko przed infekcjami. Dzieci karmione mlekiem matki są mniej narażone na rozwój niektórych chorób i rzadziej mają nadwagę. Są również mniej narażone na zachorowanie na niektóre nowotwory i cukrzycę. Mleko matki jest również bogate w kwasy tłuszczowe, takie jak DHA, które pomagają w rozwoju wzroku i mózgu Twojego dziecka. Badania wykazały, że mleko matki pomaga zapobiegać zespołowi nagłej śmierci niemowląt, czyli stanowi, w którym dziecko umiera nagle.

Formuła

Jeśli planujesz karmić swoje dziecko formułą, istnieje kilka czynników, które musisz wziąć pod uwagę. Podczas gdy niektóre marki są bezpieczne, inne nie. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego produktu dla dziecka, należy pamiętać o rodzaju białka, którego potrzebuje Twoje dziecko. Jeśli Twoje dziecko jest uczulone na białka zwierzęce, wybierz formułę o wysokiej zawartości soi. Formuły na bazie soi zaspokoją potrzeby żywieniowe Twojego dziecka i są bogate w składniki odżywcze, w tym DHA, który wspomaga rozwój poznawczy dziecka. Dobrym pomysłem jest również stosowanie formuł zawierających żelazo, które jest niezbędne przy karmieniu wyłącznie mlekiem. Niektóre formuły będą również zawierać probiotyki, które są korzystne dla zdrowia dziecka.

Innym ważnym aspektem podczas karmienia dziecka formułą jest temperatura. Większość dzieci woli, aby ich pasza była ciepła, ale inni wolą ją zimną. Możesz ustalić, jaką temperaturę preferuje Twoje dziecko, pytając je o to. W ciągu pierwszego tygodnia, dziecko będzie karmić się małymi ilościami na raz. Kiedy dziecko przyzwyczai się do jedzenia niewielkiej ilości formuły, możesz zwiększyć ilość, którą jej podajesz. Pamiętaj jednak, że najlepiej jest od razu używać ciepłego mleka lub formuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *